Prevencia rakoviny prsníka

floating-leaf
floating-leaf

8 spôsobov prevencie rakoviny prsníka a niekoľko rád k tomu

Rakovina prsníka. Už len počuť tieto slová v nás môže vyvolať nepríjemné pocity. A to je prirodzené. Takmer každý pozná niekoho, koho sa choroba dotkla. Našťastie, v dnešnej dobe už existuje veľa poznatkov o rakovine prsníka. Liečba sa neustále zlepšuje a o spôsoboch prevencie tejto choroby vieme viac ako kedykoľvek predtým. Týchto osem jednoduchých krokov môže pomôcť znížiť riziko rakoviny prsníka. Nie každá rada bude využiteľná pre každú ženu, ale spoločne môžu mať tieto rady veľký pozitívny efekt.

Zásady zdravého životného štýlu pomôžu znížiť riziko mnohých chorôb, vrátane rakoviny prsníka.

1. Udržujte telesnú hmotnosť pod kontrolou

Je jednoduché s touto radou súhlasiť, pretože sa to hovorí tak často, ale udržanie si zdravej hmotnosti je dôležitým cieľom pre každého. Nadváha môže zvýšiť riziko mnohých rôznych druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, najmä po menopauze.

2. Buďte fyzicky aktívna

Cvičenie je pre dobré zdravie veľmi dôležité. Ženy, ktoré sú fyzicky aktívne najmenej 30 minút denne, majú nižšie riziko rakoviny prsníka. Pravidelné cvičenie je tiež jedným z najlepších spôsobov, ako udržať telesnú hmotnosť na uzde.

3. Jedzte ovocie a zeleninu – a vyhýbajte sa nadmernému množstvu alkoholu

Zdravé stravovanie môže pomôcť znížiť riziko rakoviny prsníka. Snažte sa jesť veľa ovocia a zeleniny a udržiavajte alkohol na miernej alebo nižšej úrovni (pohárik denne alebo aj menej). Zatiaľ čo mierne pitie môže byť prospešné pre srdce u starších dospelých, aj nízka úroveň príjmu alkoholu môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Ak nepijete, je to výborné a ani s tým nezačínajte. Ak pijete striedmo a príležitostne, pravdepodobne je všetko v poriadku. Ak však máte zvyk každý víkend piť takpovediac do bezvedomia, mali by ste to obmedziť alebo prestať.

4. Nefajčite

Fajčiari aj nefajčiari vedia, aké nezdravé je fajčenie. Okrem zníženia kvality života a zvýšenia rizika srdcových chorôb, mŕtvice a najmenej 15 druhov rakoviny – vrátane rakoviny prsníka – spôsobuje aj páchnuci dračí dych, pokazené zuby a vrásky. Ak nefajčíte, je to super a ani s tým nezačínajte. Ak ale fajčíte, začnite zvažovať ukončenie tohto zlozvyku.

5. Dojčite, ak je to možné

Ak máte možnosť, dojčite aspoň jeden rok, alebo aj viac. Je dokázané že sa tým znižuje riziko rakoviny prsníka. Dojčenie má tiež veľké zdravotné výhody pre dieťa. Toto tvrdenie dokazujú mnohé vedecké štúdie a autority, ako na príklad Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

6. Vyhýbajte sa antikoncepčným tabletkám, najmä po 35. roku života alebo ak fajčíte

Antikoncepčné tabletky majú riziká aj výhody. Čím je žena mladšia, tým menšie sú riziká. Počas obdobia užívania antikoncepčných tabletiek, majú ženy mierne zvýšené riziko rakoviny prsníka. Toto riziko však odoznie okamžite po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Riziko mŕtvice a srdcového infarktu sa tiež zvyšuje počas užívania tabliet – najmä ak žena fajčí. Dlhodobé užívanie však môže mať aj dôležité výhody, ako je zníženie rizika rakoviny vaječníkov, hrubého čreva a maternice – nehovoriac o nechcenom tehotenstve, takže je tiež veľa argumentov v prospech antikoncepcie. Ak máte veľké obavy z rakoviny prsníka, jednou z možností zníženia rizika je vyhýbanie sa antikoncepčným tabletkám.

TIP: Chcete mať super prsia? Čítajte tento článok

7. Vyhýbajte sa postmenopauzálnym hormónom

Hormóny po menopauze by sa nemali brať dlhodobo, aby sa zabránilo chronickým chorobám, ako je osteoporóza a srdcové choroby. Štúdie ukazujú, že majú zmiešaný účinok na zdravie, zvyšujú riziko niektorých chorôb a znižujú riziko iných. Platí to rovnako pre estrogénové hormóny, ako aj estrogén-plus-progestínové hormóny. Navyše, tieto hormóny zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Ak ženy užívajú postmenopauzálne hormóny, mali by to robiť čo najkratší čas. Najlepším človekom, s ktorým sa môžete porozprávať o rizikách a výhodách postmenopauzálnych hormónov, je váš lekár.

8. Tamoxifén a raloxifén pre ženy s vysokým rizikom

Aj keď sa to bežne nepovažuje za „zdravé“ správanie, “užívanie liekov na predpis tamoxifénu a raloxifénu môžu významne znížiť riziko
rakoviny prsníka u žien s vysokým rizikom ochorenia. tieto lieky sú schválené medicínskymi autoritami pre prevenciu rakoviny prsníka. Môžu však mať vedľajšie účinky, takže
nie sú vhodné pre všetkých. Ak si myslíte, že máte vysoké riziko rakoviny prsníka, na príklad s prihliadnutím na dedičnosť, poraďte sa so svojím lekárom, či by tieto lieky neboli pre vás vhodným riešením.

Ďalšie dôležité rady ktoré vám pomôžu odhaliť rakovinu prsníka v rannom štádiu

Niekedy žiaľ ani prevencia rakoviny prsníka nepostačí a choroba sa objaví napriek tomu, že robíme všetko správne. Pre tento prípad je potrebné rakovinu zachytiť v čo najskoršom štádiu, pretože je vtedy najvyššia šanca na vyliečenie bez trvalých následkov.

Samovyšetrenie rakoviny prsníka, hrá dôležitú úlohu pri jej včasnom zachytení.

Zistite svoju rodinnú anamnézu

Ženy so silnou rodinnou anamnézou rakoviny môžu podniknúť osobitné kroky na svoju ochranu, takže je dôležité, aby ženy poznali svoju rodinnú anamnézu. Môžete mať vysoké riziko rakoviny prsníka, ak máte matku, babičku alebo sestru, u ktorých sa rozvinula rakovina prsníka alebo vaječníkov (najmä v ranom veku), alebo ak máte viac členov rodiny (vrátane mužov), u ktorých sa rozvinula rakovina prsníka, vaječníkov (semenníkov u mužov) alebo prostaty. Lekár, v spolupráci s odborníkom na genetiku vám môže pomôcť porozumieť vašej rodinnej anamnéze choroby.

Nezabudnite na pravidelnú mamografiu

Napriek určitým kontroverziám štúdie ukazujú, že skríning rakoviny prsníka pomocou mamografie zachraňuje životy. Nepomáha predchádzať rakovine, ale môže pomôcť nájsť rakovinu v ranných štádiách, keď je ešte veľmi dobre liečiteľná. Pre väčšinu žien nad 40 rokov platí, že by mali aspoň jeden krát do roka absolvovať mamografické vyšetrenie, ale konkrétne odporúčania sa líšia podľa rizika vzniku rakoviny u konkrétneho jedinca. Na Slovensku pravidelnú mamografiu preplácajú aj zdravotné poisťovne a zvyknú svojim poistencom posielať predvolanie na vyšetrenie. Neignorujte to.

Samovyšetrenie prsníkov

Samovyšetrenie prsníkov alebo pravidelné  hmatové vyšetrovanie prsníkov môže byť dôležitým spôsobom, ako včas nájsť rakovinu prsníka, keď je pravdepodobnejšie, že bude úspešne liečená. Aj keď žiadny test nedokáže včas odhaliť všetky druhy rakoviny prsníka, vykonávanie samovyšetrenia prsníka v kombinácii s inými metódami skríningu môže zvýšiť pravdepodobnosť včasného odhalenia.

Samovyšetrenie prsníkov je užitočný a dôležitý skríningový nástroj, najmä ak sa používa v kombinácii s pravidelnými lekárskymi preventívnymi prehliadkami, mamografiou a v niektorých prípadoch ultrazvukom alebo MRI. Samovyšetrenie prsníkov je pohodlný bezplatný nástroj, ktorý môžete používať pravidelne a v každom veku. Relevantné autority, odporúčajú, aby všetky ženy pravidelne vykonávali samovyšetrenia prsníkov ako súčasť svojej celkovej stratégie skríningu rakoviny prsníka.

Zdroje:

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo