Poznáte ženské hormóny? Čo robiť, keď sa vzbúria?

floating-leaf
floating-leaf

Ženské hormóny sú zodpovedné za množstvo funkcií

Sú vám známe pojmy ako estrogén, progesterón, testosterón, prolaktín či oxytocín? Sú to základné ženské hormóny, ktoré ovplyvňujú mnohé procesy v organizme. Aj ženské hormóny sa však dokážu vzbúriť. Ako si s tým poradiť?

Čo sú to vlastne hormóny?

Hormóny sú látky, ktoré slúžia na chemickú signalizáciu medzi rôznymi bunkami alebo skupinami buniek, a tým ovplyvňujú mnohé procesy v organizme. Konkrétne ženské pohlavné hormóny majú na starosti najmä správne fungovanie ženskej rozmnožovacej sústavy. Okrem toho dokážu ovplyvňovať psychickú pohodu, zmeny nálad, pocit hladu, spánkový cyklus, reguláciu metabolizmu, kontrolu reprodukčného cyklu či sexuálne vzrušenie. Hormóny tiež dokážu regulovať tvorbu a uvoľňovanie iných hormónov v tele.

Medzi základné ženské hormóny patria estrogén, progesterón, testosterón, FSH/LH, prolaktín, melatonín a oxytocín.

Ktoré ženské hormóny poznáme?

1. Estrogén

Estrogény sú najdôležitejšie ženské hormóny z hľadiska menštruačného cyklu. Medzi estrogény patria estradiol, estriol a estrón. Tvoria sa najmä vo vaječníkoch (čiastočne aj v kôre nadobličiek a v tuku). Tieto ženské hormóny ovplyvňujú správne fungovanie ženských pohlavných orgánov, sú zodpovedné aj za typický ženské vytvarovanie tela a rozloženie tuku (spevnenie poprsia, zaoblenie bokov a typicky ženskú hebkú pokožku).

Hlavnou funkciou estrogénov je zabezpečovať správne fungovanie reprodukčnej schopnosti ženy. Je nevyhnutný pre správne fungovanie menštruačného cyklu. Ako sa počas menštruačného cyklu mení množstvo estrogénov v tele, tak sa mení aj výška výstelky maternice a jej schopnosť prijať oplodnené vajíčko. Počas tehotenstva sa množstvo estrogénov v tele ešte viac zvýši a začnú sa tvoriť aj v placente. Ovplyvňujú tiež vývin mliečnych žliaz v prsiach v čase puberty a ešte výraznejšie počas tehotenstva.

Estrogény menia nielen fyzickú stránku ale aj psychické rozpoloženie žien. Ovplyvňujú pozornosť, pamäť, náladu. Najmä počas predmenštruačného obdobia, kedy hladina estrogénov výraznejšie klesá, môžu vznikať výkyvy nálad, nervozita a podráždenosť. Tento stav je všeobecne známy ako PMS – predmenštruačný syndróm. Nízka hladina estrogénu sa môže prejavovať aj návalmi tepla, nočným potením, bolesťami hlavy, suchosťou v pošve, zvýšeným pocitom hladu a ďalšími príznakmi.

Tým, že hormonálna nerovnováha vznikla prudkým poklesom hladiny estrogénov, pomôcť môže ich doplnenie do tela v podobe rastlinných fytoestrogénov. Veľmi dobre pôsobia napríklad sójové izonoflavoidy. Dodanie estrogénov na prírodnej báze vás zbaví nielen nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy, ale zároveň prináša aj ďalšie benefity. Napríklad tabletky BreastEXTRA+ zároveň stimulujú ženský organizmus k produkcii tkaniva prsnej žľazy a majú za následok zväčšenie prsníkov.

2. Progesterón

Patrí medzi gestagény. Tvorí sa v žltom teliesku, v kôre nadobličiek a počas tehotenstva v placente. Je to hormón, ktorý sa stará o rast výstelky maternice a jej prípravu na prípadné tehotenstvo. Ak k oplodneniu vajíčka počas ovulácie dôjde, je to práve hormón progesterón, ktorý sa stará o zastavenie menštruačného cyklu, vytvorenie hlienovej zátky, utlmenie predčasných kontrakcií maternice a prípravu mliečnych žliaz na dojčenie.

Progesterón, rovnako ako estrogény, mení počas cyklu svoju hladinu v organizme. Ak počas ovulácie nebolo vajíčko oplodnené, zastaví sa produkcia progesterónu a telo sa začne pripravovať na príchod menštruácie. Klesajúce množstvo progesterónu v tele pred menštruáciou môže mať za následok výkyvy nálad a nespavosť. Pri zníženej hladine je zodpovedný aj za zadržiavanie vody v tele, únavu, zápchu alebo plynatosť.

Ženské hormóny progesterón - Megaprsia.sk

3. Testosterón

Testosterón nie je čisto mužský hormón. Takisto ako mužské telo obsahuje malé množstvo ženských hormónov, tak aj ženské telo má v tebe hormón testosterón. Tento hormón je zodpovedný nielen za sexuálnu túžbu, ale ovplyvňuje aj ovuláciu.

Ak je v tele ženy testosterónu priveľa, môže sa vo zvýšenej miere objaviť akné, lupiny a nadmerné ochlpenie. Znížené množstvo tohto hormónu zas znižuje libido (sexuálnu túžbu).

4. FSH/LH

Táto skratka patrí dvojici gonadotropných hormónov – folikulostimulačný hormón a luteinizačný hormón, teda hormónov, ktoré majú vplyv na produkciu ďalších pohlavných hormónov. Tieto dva ženské hormóny sa podieľajú na vývoji a dozrievaní vajíčok vo vaječníkoch, ich uvoľnení a navodení ovulácie.

Priveľa týchto hormónov v tele môže spôsobovať nespavosť, problémy s pamäťou či akné.

5. Prolaktín

Ide o najdôležitejší hormón v otázke materstva. Každý mesiac má na starosti dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok pre oplodnenie. Pokiaľ k oplodneniu vajíčka dôjde, práve hormón prolaktín sa stará o tvorbu materského mlieka v prsných žľazách. Taktiež ovplyvňuje menštruačný cyklus v období po pôrode.

Pozor treba dať najmä pri zvýšenej hladine prolaktínu v tele. Môže spôsobovať stav podobný menopauze, zníženie libida a poruchy ovulácie.

6. Melatonín

Tento hormón je známejší ako hormón spánku, pretože ovplyvňuje celý náš biorytmus, naše biologické hodiny. Má však aj vplyv na pohlavnú sústavu a sexuálny život. Zvýšená hladina melatonínu znižuje tvorbu pohlavných hormónov najmä testosterónu u mužov a estrogénu u žien.

7. Oxytocín

Hormón oxytocín je produkovaný v jadrách hypotalamu (časť mozgu). Oxytocín zohráva najdôležitejšiu úlohu počas pôrodu, kedy napomáha sťahom maternice. Podobne funguje aj počas pohlavného styku, kedy sťahy maternice napomáhajú transportu spermií k vaječníkom. Okrem toho spôsobuje aj sťahy buniek mliečnych žliaz, čím napomáha vylučovaniu mlieka pri dojčení.

Ženské hormóny oxytocín - Megaprsia.sk

Čo ak nastane hormonálna nerovnováha?

Fungovanie hormonálnej sústavy v organizme je doslova alchýmia. Pokiaľ dôjde k vychýleniu hladiny hormónov v tele, môžu nastať rôzne nepríjemné prejavy. A to predovšetkým v menopauze. Udržovanie správnej hladiny jednotlivých hormónov nemusí byť práve najjednoduchšie. V ťažších prípadoch sa pristupuje k hormonálnej liečbe, najčastejšie nasadením hormonálnych tabletiek na menopauzu. To však nie je jediné riešenie.

Jedným z naprirodzenejších spôsobov pre navodenie hormonálnej rovnováhy je užívanie výživových doplnkov na prírodnej báze. Jedným z nich sú aj tabletky na menopauzu Feminox. Vďaka prírodnému zloženiu nie je prípravok pre telo vôbec zaťažujúci. Práve naopak, prírodné fytohormóny sú ohľaduplné k ľudskému telu a majú široké spektrum pozitívnych účinkov. Feminox dostane hladinu ženských hormónov do rovnováhy a odstráni nežiadúce následky ich nerovnováhy.

Ženské hormóny Feminox

Zhrnutie:

  • Medzi najdôležitejšie ženské hormóny patria estrogén, progesterón, testosterón, FSH/LH, prolaktín, melatonín a oxytocín.
  • Ženské pohlavné hormóny ovplyvňujú obrovské množstvo procesov v tele.
  • Proti hormonálnej nerovnováhe možno bojovať prírodnými výživovými doplnkami.

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo