Vieme, aké sú dôvody nízkeho estrogénu u žien

Dôvody nízkeho estrogénu
floating-leaf
floating-leaf

Nízky estrogén má rôzne príčiny, spoznajte s nami tie najdôležitejšie

Zložitý svet hormónov v ľudskom tele funguje bez toho, aby sme ho vnímali. Spravidla si všimneme až to, keď niečo nie je v poriadku. Mnohé nepríjemné symptómy zapríčiňuje aj nízka hladina estrogénu. V nasledujúcich riadkoch sa spolu pozrieme sa na to, aké sú najčastejšie dôvody nízkeho estrogénu.  

Čo by ste mali vedieť o estrogéne? 

O estrogéne sme podrobne písali v článku Estrogén. Čo to je a a ako na nás vplýva? Pripomeňme si o ňom aspoň to najdôležitejšie.

Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý zaisťuje správne fungovanie reprodukčného systému. Vytvára sa vo vaječníku a žltom teliesku od obdobia puberty, jeho produkcia s pribúdajúcimi rokmi postupne klesá. Rozlišujeme tri základné druhy estrogénov: 

 • estradiol — hlavný ženský hormón, ktorý sa vytvára v plodnom veku a zodpovedá predovšetkým za fungovanie menštruačného cyklu, 
 • estrón — tento hormón sa vytvára po menopauze,
 • estriol — produkcia tohto hormónu nastáva v tehotenstve. 

Okrem spomínaných procesov vplýva estrogén na činnosť metabolizmu, spaľovanie tukov, počas puberty je príčinou rýchleho rastu a vývoja pŕs. Tento hormón je dôležitý aj z hľadiska kontroly hladiny cholesterolu v krvi.

Symptómy, ktoré vás upozornia na nízky estrogén

Nízka hladina estrogénu sa prejavuje viacerými symptómami. Najčastejším je slabá menštruácia alebo jej vynechanie, môže sa prejaviť tiež v podobe zmien nálad. Dostaviť sa môžu bolesti hlavy, únava, problémy so spánkom a znížený záujem o sex. Skrytým prejavom nedostatku estrogénu môže byť zhoršenie vstrebávania vápnika.

Náš tip: Podrobnejšie informácie o symptómoch nájdete v článku Nedostatok estrogénu je problém. Dá sa však riešiť

Dôvody nízkeho estrogénu

Nízka hladina estrogénu môže byť spôsobená viacerými faktormi, medzi ktoré radíme aj životosprávu či rôzne ochorenia. Veľmi zriedkavou príčinou je dedičná predispozícia. Dôvody nízkeho estrogénu môžu byť nasledovné:

 • Nedostatočný príjem živín — nedostatok estrogénu sa vo veľkej miere vyskytuje u žien trpiacich anorexiou. Môže byť tiež následkom nevyváženej stravy, v ktorej chýba železo a častých diét. 
 • Na produkciu estrogénu vplývajú negatívne nadmerné fajčenie či konzumácia alkoholu
 • Nadmerné cvičenie — tento problém nie je ojedinelý u žien, ktoré sa aktívne venujú športu. Môže nastať aj v prípade vyčerpávajúcej fyzickej námahy. 
 • Nesprávna činnosť štítnej žľazy — príčiny nízkej hladiny estrogénu sa môžu nachádzať aj v hormonálnej sústave. Môžu preto sprevádzať problémy so štítnou žľazou alebo poruchy vylučovania hormónov, ktoré majú za úlohu riadiť jeho produkciu. 
 • Iné ochorenia — ľudské telo funguje ako jeden celok, v ktorom všetko od všetkého závisí. Nedostatok estrogénu preto môže sprevádzať aj iné ochorenia. Napríklad autoimunitné ochorenia, cysty na vaječníku, nádorové a rakovinové ochorenia pohlavnej sústavy.
 • Lieky, ktoré vplývajú na hormonálny systém, môžu ovplyvniť aj hladinu estrogénu. Jeho tvorbu spomaľuje tiež chemoterapia.
 • Prirodzený pokles hladiny estrogénu nastáva v období pred menštruáciou. Kvôli vplyvu jeho hladiny na tvorbu serotonínu to môžete pozorovať ako smútok či depresívnu náladu. 
 • Tvorba estrogénu sa postupne znižuje aj pred príchodom menopauzy, spravidla medzi 45 a 55 rokom života, kedy dochádza k útlmu činnosti pohlavných orgánov ženy. V tomto období klesá jeho hladina u všetkých žien. Adaptáciu organizmu na zníženú tvorbu sprevádzajú návaly tepla a potenie, môže dôjsť tiež k nárastu hmotnosti.

“Medzi najčastejšie dôvody nízkeho estrogénu patria prichádzajúca menštruácia či menopauza, ale aj zlá životospráva, nadmerné cvičenia, niektoré ochorenia a užívanie liekov.”

Ako stimulovať tvorbu estrogénu?

Produkciu tohto hormónu môžete podporiť prírodnou cestou. Vhodné je konzumovať potraviny bohaté na fytoestrogény, ako sú jahody, ľanové semienko, otruby, mrkva, sója, paradajky, kapusta a cícer. Pomáhajú tiež niektoré bylinky, napríklad wild yam, fenikel, angelika čínska, serenoa plazivá či senovka grécka

Fytoestrogény si môžete doplniť aj formou kvalitných výživových doplnkov s obsahom prírodných výťažkov z týchto bylín. Takými sú napríklad tabletky na zväčšenie pŕs s názvom BreastEXTRA+, ktoré vás zbavia nielen nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy, ale prinesú vám aj ďalšie benefity, ako napríklad krajšie a pevnejšie prsia v každom veku. 

Zhrnutie

 • Nízka hladina estrogénov u žien zapríčiňuje mnohé nepríjemné symptómy. 
 • Medzi najčastejšie dôvody nízkej hladiny estrogénu patria nesprávna životospráva, menopauza, ale aj rôzne ochorenia.
 • Nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy vás zbavia tabletky BreastEXTRA+.

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo