Estrogén. Čo to je a ako na nás vplýva?

Aby žena bola ženou…

…potrebuje, aby jej organizmus fungoval ako hodinky. To do veľkej miery ovplyvňuje hormón estrogén. Prítomnosť tohto základného ženského hormónu, ako aj jeho hladina, ovplyvňuje ženské telo po celý život. Hladina estrogénu začína stúpať u dievčat s príchodom puberty, vďaka čomu sa im začnú vyvíjať a rásť prsia a rozširovať panva a boky.

Čo všetko estrogén ovplyvňuje?

Správne fungovanie hladiny estrogénu okrem iného výrazne vplýva na rast prsníkov. Receptory nachádzajúce sa v bunkách prsného tkaniva sú stimulované prítomnosťou zvýšenej hladiny estrogénu, následkom čoho prsné tkanivo rastie. Už od prvej menštruácie estrogén ovplyvňuje a podporuje správnu činnosť ovulácie a dozrievanie vajíčka.

Estrogén má tri základné druhy – estradiol, estriol a estrón. Každý z nich má svoju špecifickú úlohu vo svojom konkrétnom období:

 • Estradiol, ktorého hladina je najvyššia u žien v reprodukčnom veku, je najsilnejší zo skupiny hormónov estrogénov a je najviac zodpovedný za rast prsníkov. Je produkovaný vo vaječníkoch žľazou nazývanou žlté teliesko. Ovplyvňuje rast ženských reprodukčných orgánov. Jeho činnosť je najintenzívnejšia počas menštruácie a jeho vplyvom vzniká ovulácia. V tehotenstve zaisťuje správne fungovanie krvného obehu plodu.
 • Estriol je veľmi dôležitý najmä v období tehotenstva. Hladina tohto hormónu býva dôležitá pri meraní hodnôt poukazujúcich na vývojové chyby bábätka. Za prítomnosťou vývojových chýb môže stáť práve nízka hladina estriolu v krvi.
 • Estrón zohráva úlohu v období menopauzy, keď už nie sú aktívne vaječníky a hladina estrogénu prudko klesá. Je produkovaný nadobličkami a podkožným tukovým mazivom.

Stabilná hladina estrogénu je pre správne fungovanie ženského organizmu nenahraditeľná.

Estrogén tehotenstvo - Megaprsia.sk

Keď je vážny problém s rovnováhou

Ak dôjde k náhlemu prebytku alebo nedostatku estrogénu, môže nás to nepríjemne zaskočiť. Dôležitá je prevencia spojená so zdravým životným štýlom, najmä pravidelnou a vyváženou stravou.

Posledné výskumy ukázali, že vysoká hladina estrogénu môže vplývať na vznik rakoviny prsníka. Zistilo sa totiž, že rakovinové bunky sa živia estrogénmi a vďaka nim ďalej rastú. Riešením je hormonálna liečba na základe znižovania hladiny estrogénu, ktorá by mala rakovinové bunky zničiť, a tým rakovinu liečiť.

S poklesom hladiny estrogénu sa stretávajú ženy najmä v menopauze. Poklesom hormónu v menopauze sa môžu vyskytnúť zdravotné problémy súvisiace s osteoporózou či bolesťou chrbta. Určite však nejednu ženu potrápi aj ochabnutie prsníkov a zmena vzhľadu dekoltu. V takomto prípade sa nejedna z nás zamyslí nad možnosťami korekcie pŕs.

Ak u vás došlo k  poklesu hladiny estrogénu, môže na to vaše telo reagovať:

 • vysušením pokožky, často suchou kožou s prítomnosťou akné,
 • nesústredenosťou, migrénami,
 • návalmi horúčavy,
 • zmenou v menštruačnom cykle (nepravidelnosť, oneskorenie, nedostavenie sa cyklu),
 • problémami s bolesťami chrbta, rednutím kostí,
 • neúspešnými snahami o počatie,
 • stratou sexuálneho apetítu.

Estrogén menopauza - Megaprsia.sk

Nedostatok estrogénu možno doplniť prírodnou formou prostredníctvom fytoestrogénov. Ide o rastlinné látky, ktoré dokážu ovplyvniť hladinu hormónov vo vašom tele. Fytoestrogény sú prítomné napríklad v ďateline lúčnej alebo angelike lekárskej. Pri zníženej hladine estrogénu a na zmiernenie prejavov menopauzy skúste Feminox. Tento výživový doplnok je plný koncentrovaných prírodných extraktov. Bylinné výťažky na báze fytoestrogénov harmonizujú funkciu ženských hormónov. Všetky jeho rastlinné zložky sú spracované metódou hĺbkového zmrazenia, vďaka čomu si zachovávajú maximálnu možnú účinnosť.

Estrogén v našom jedálničku

Medzi potraviny s vysokým obsahom estrogénov patria sójové výrobky (sójové bôby, sójová múka, tofu) obsahujúce sójové izoflavonoidy. Výbornými potravinami sú tiež celozrnné obilniny (proso, jačmeň, raž, ovos, pšenica), zemiaky, strukoviny, ovocie (jablká, čerešne), cesnak, ďatle, ľanové, tekvicové či sezamové semienka, aníz, cícer či fenikel. Tvorbu estrogénu podporujú potraviny s vysokým obsahom selénu, ktorý nájdeme v morských rybách, fazuli a vajciach. Šaláty a pokrmy z červenej repy prinášajú taktiež do jedálnička viac estrogénu. Estrogén môžeme nájsť aj v rybom tuku či oleji, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu vitamínu E.

Ak estrogén nezačne v období puberty pracovať správne, prsné tkanivo nemusí narásť a dievča, neskôr žena nebude so svojím poprsím nikdy spokojná. Dievčatám zo začiatku môže pomôcť dôkladný výber správnej push up podprsenky. Pokiaľ však prsia nie sú podľa vašich predstáv, časom začnete pátrať aj po možnostiach zväčšenia prsníkov a ich cene. Pritom trápiť sa je úplne zbytočné. Prírodný doplnok BreastEXTRA+ je rýchlym, efektívnym a bezbolestným riešením, ako navždy získať krásne prsia. Komplex prírodných látok obsiahnutých v tabletkách BreastEXTRA+ spevní vaše prsia a vy dosiahnete nielen zväčšenie prsníkov, ale tiež ich dokonalý tvar.

Zhrnutie:

 • Estrogén je základný ženský hormón.
 • Estrogén môžeme doplniť vyváženým jedálničkom.
 • Na zmiernenie prejavov menopauzy pomôžu výživové doplnky Feminox.
 • Pre dosiahnutie plného dekoltu vyskúšajte BreastEXTRA+.

Autor článku: Lívia

Lívia

Píšem odborne i zábavne  Moji milí čitatelia, ďakujem že ste sa rozhodli pozrieť si môj profil. Problematike plastickej chirurgie prsníkov sa profesionálne venujem už pár rokov. Post...

Zobraziť viac

1 bod2 body3 body4 body5 bodov 1 hlasov, skóre: 5,00
Loading...