Estrogén. Čo to je a ako na nás vplýva?

floating-leaf
floating-leaf

Estrogén je jeden z najdôležitejších hormónov, ktoré ovplyvňujú ženský organizmus

Aby bola žena ženou, potrebuje, aby jej organizmus fungoval ako hodinky. To do veľkej miery zabezpečuje hormón estrogén, ktorý po celý život ovplyvňuje mnohé procesy v ženskom organizme. 

Čo sú estrogény a na čo slúžia?

Estrogén patrí spolu s progesterónom, testosterónom, prolaktínom, FSH/LH, melatonínom a oxytocínom k základným ženským hormónom, ktoré zabezpečujú predovšetkým správne fungovanie rozmnožovacej sústavy

Hladina estrogénu začína stúpať u dievčat s príchodom puberty, vďaka čomu sa im začnú vyvíjať a rásť prsia a rozširovať panva a boky. Hladina estrogénu vplýva na rast prsníkov dokonca výrazne. Receptory nachádzajúce sa v bunkách prsného tkaniva sú stimulované prítomnosťou zvýšenej hladiny estrogénu, následkom čoho prsné tkanivo rastie. Hoci estrogény sú primárne ženské pohlavné hormóny, v malom množstve sa vyskytujú aj v mužskom organizme.

Aké sú funkcie estrogénov?

Estrogény teda: 

 • ovplyvňujú správne fungovanie ženských pohlavných orgánov a menštruačného cyklu, 
 • sú zodpovedné za typicky ženské znaky – vytvarovanie tela a rozloženie tuku, veľkosť pŕs, zaoblenie bokov, ale aj za typicky ženskú hebkú pokožku,
 • urýchľujú metabolizmus, 
 • znižujú hladinu LDL-cholesterolu a zvyšujú hladinu HDL-cholesterolu,
 • znižujú množstvo svalovej hmoty 
 • podieľajú sa na raste a kvalite kostí a znižujú ich rednutie kostí,
 • zvyšujú intenzitu autoimunitných procesov.

Estrogény však neovplyvňujú len fyzickú stránku organizmu, ale aj psychiku. V dôsledku ich pôsobenia sa mení psychické rozpoloženie ženy. Toto pôsobenie je mimoriadne viditeľné najmä počas menštruačného obdobia, ktoré je typické poklesom hladiny estrogénov. Počas tohto obdobia môže u ženy dochádzať k výkyvom nálad, nervozite až podráždenosti, ktoré sú sprievodnými znakmi tzv. PMS – predmenštruačného syndrómu. Estrogény ovplyvňujú aj pozornosť a pamäť – u zdravých žien zlepšujú verbálnu pamäť a navyše môžu chrániť pred zhoršovaním kognitívnych procesov v starobe či zlepšiť príznaky demencie. Skúmajú sa aj účinky estrogénov pri liečbe Alzheimerovej choroby. 

Vďaka svojmu účinku sú estrogény súčasťou niektorých antikoncepčných liekov a liekov pre ženy po menopauze. Tiež sa podávajú transgenderovým osobám, spravidla mužom, ktorí chcú mať vyvinuté ženské sekundárne pohlavné znaky. Pozor však na dávkovanie. Vo všeobecnosti sa totiž silná dávka estrogénu považuje za faktor, ktorý môže zvýšiť možnosť vzniku rakoviny prsníka. Estrogény, ktoré sa do organizmu dostávajú z vonkajšieho prostredia, zvyšujú riziko vzniku nádorov aj u mužov. V malých dávkach majú však estrogény pozitívne účinky. 

Estrogén tehotenstvo - Megaprsia.sk

Aké sú druhy estrogénov? 

Estrogén má tri základné druhy – estradiol, estriol a estrón. Každý z nich zohráva špecifickú úlohu v konkrétnom období života ženy.

 • Estradiol – najsilnejší zo skupiny hormónov estrogénov. Jeho hladina je najvyššia u žien v reprodukčnom veku, teda od prvej menštruácie až po menopauzu. Za jeho produkciu je zodpovedné tzv. žlté teliesko vo vaječníkoch a počas tehotenstva sa vytvára aj v placente. Tento hormón ovplyvňuje rast ženských reprodukčných orgánov a je najviac zodpovedný za rast prsníkov. Jeho činnosť je najintenzívnejšia počas menštruácie a jeho vplyvom vzniká ovulácia. V tehotenstve zaisťuje správne fungovanie krvného obehu plodu. 
 • Estrón slabší hormón, ktorý prevažuje v období menopauzy. V tomto období už nie sú aktívne vaječníky a hladina estrogénu prudko klesá. Je produkovaný nadobličkami a podkožným tukovým mazivom.
 • Estriol – je spomedzi troch druhov estrogénov najslabší. Syntetizuje sa vo vaječníkoch a v nadobličkách. Jeho hladina je u netehotných žien, žien po menopauze i u mužov približne rovnaká, výrazne sa zvyšuje v tehotenstve. Hladina tohto hormónu je dôležitá pri meraní hodnôt, ktoré poukazujú na možné vývojové chyby bábätka. Za prítomnosťou vývojových chýb môže byť zodpovedná práve nízka hladina estriolu v krvi.
Estrogén menopauza - Megaprsia.sk

Správna rovnováha je dôležitá

Hormón estrogén je teda pre bezproblémové fungovanie organizmu veľmi dôležitý. A rovnako dôležitá je aj jeho správna rovnováha. V prípade, že je hladina estrogénu príliš nízka alebo príliš vysoká, prináša to so sebou množstvo nepríjemných fyzických prejavov, ktoré spravidla vyžadujú liečbu. 

Nízka hladina estrogénu

S poklesom hladiny estrogénu sa stretávajú najmä ženy v menopauze – ale nie len ony. V dôsledku poklesu tohto hormónu sa môžu vyskytnúť mnohé zdravotné či estetické problémy, ku ktorým patria predovšetkým:   

 • zmeny v menštruačnom cykle – nepravidelnosť, oneskorenie, nedostavenie sa cyklu,
 • návaly horúčavy, nočné potenie,
 • bolesti hlavy, migrény, nesústredenosť,
 • osteoporóza,
 • bolesti chrbta,
 • ochabnutie prsníkov a zmena vzhľadu dekoltu,
 • suchá pokožka, často aj s prítomnosťou akné,
 • suchosť v pošve,
 • neúspešné snahy o počatie,
 • strata sexuálneho apetítu,
 • zvýšený pocit hladu a ďalšie.
Náš tip: Prečítajte si podrobnejšie informácie o príznakoch nízkeho estrogénu v článku Nedostatok estrogénu je problém. Dá sa však riešiť.

Vysoká hladina estrogénu

Problematická je však nielen nízka hladina estrogénu, ale aj jeho prebytok. Tzv. estrogénová dominancia môže spôsobovať myómy, neplodnosť, samovoľný potrat, zníženú činnosť štítnej žľazy, ochorenia žlčníka, alergie, vypadávanie vlasov, rast chĺpkov na tvári, únavu, vyčerpanosť, zhoršenie pamäti a ďalšie nepríjemné sprievodné znaky. 

Posledné výskumy ukázali, že vysoká hladina estrogénu môže vplývať na vznik rakoviny prsníka. Zistilo sa totiž, že rakovinové bunky sa živia estrogénmi a vďaka nim ďalej rastú. Riešením je hormonálna liečba na základe znižovania hladiny estrogénu, ktorá by mala rakovinové bunky zničiť, a tým rakovinu liečiť.

Náš tip: Podrobnosti o vysokej hladine estrogénu nájdete v článku Vysoký estrogén patrí k častým problémom žien. Ako s ním zabojovať? 

Hormonálna rovnováha za pomoci fytoestrogénov 

Na to, aby ste predišli problémom, ktoré sú spojené s nedostatkom alebo nadbytkom estrogénu, je dôležitá najmä prevencia spojená so zdravým životným štýlom. To znamená predovšetkým dostatok pohybu a pravidelnú a vyváženú stravu. Už tieto dve “maličkosti” pomôžu udržať hladinu hormónov v norme. 

Medzi potraviny s vysokým obsahom estrogénov patria sójové výrobky (sójové bôby, sójová múka, tofu) obsahujúce sójové izoflavonoidy. Výbornými potravinami sú tiež celozrnné obilniny (proso, jačmeň, raž, ovos, pšenica), zemiaky, strukoviny, ovocie (jablká, čerešne), cesnak, ďatle, ľanové, tekvicové či sezamové semienka, aníz, cícer či fenikel. Tvorbu estrogénu podporujú potraviny s vysokým obsahom selénu, ktorý nájdeme v morských rybách, fazuli a vajciach. Šaláty a pokrmy z červenej repy prinášajú taktiež do jedálnička viac estrogénu. Estrogén môžeme nájsť aj v rybom tuku či oleji, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu vitamínu E.

V prípade, že ide o menšiu nerovnováhu, estrogén môžete vyvážiť aj za pomoci prírodných výživových doplnkov. Nedostatok estrogénu pomôžu doplniť preparáty z výťažkov bylín, ktoré obsahujú tzv. fytoestrogény – rastlinné látky, ktoré dokážu ovplyvniť hladinu hormónov vo vašom tele. Fytoestrogény sú prítomné napríklad v bylinkách, ako sú jam čínsky, fenikel, angelika čínska, serenoa plazivá či senovka grécka. 

Dodanie estrogénov na prírodnej báze vás zbaví nielen nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy, ale zároveň prináša aj ďalšie benefity. Napríklad výživový doplnok BreastEXTRA+ súčasne stimuluje ženský organizmus k produkcii tkaniva prsnej žľazy a funguje ako tabletky na zväčšenie pŕs. Komplex prírodných látok obsiahnutých v tabletkách BreastEXTRA+ spevní vaše prsia a vy dosiahnete nielen zväčšenie prsníkov, ale tiež ich dokonalý tvar.

Zhrnutie

 • Estrogén je základný ženský hormón, ktorý zabezpečuje správne fungovanie rozmnožovacej sústavy. 
 • Hladinu estrogénu môžeme ovplyvniť aj dostatkom pohybu a vhodnou stravou. 
 • Vhodné sú aj prírodné doplnky s obsahom fytoestrogénov, ako sú tabletky BreastEXTRA+.

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo