Nedostatok estrogénu je problém. Dá sa však riešiť

Nedostatok estrogénu
floating-leaf
floating-leaf

Toto je 11 príznakov, ktoré vám naznačia, že máte nedostatok estrogénu

Nízka hladina estrogénov je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov. Čím sa nedostatok estrogénu prejavuje a ako môžete tento problém riešiť? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. 

Prečo dochádza k nedostatku estrogénu?

K nízkej hladine estrogénov dochádza najmä v období menopauzy. K poklesu s približujúcou sa menopauzou dochádza prirodzene. To však nie je jediný dôvod nedostatku estrogénu. K zníženiu hladiny dochádza aj tesne pred začiatkom periódy a je príčinou tak známeho predmenštruačného syndrómu. K ďalším dôvodom nedostatku estrogénu patria aj genetická predispozícia, nesprávna činnosť štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia, liečba chemoterapiou či rádioterapiou, ale aj zlá životospráva.

Náš tip: Všetko dôležité o estrogéne sa dočítate v článku Estrogén. Čo to je a ako na nás vplýva?

Aké problémy spôsobuje nedostatok estrogénu?

U každej ženy môže v dôsledku nedostatku estrogénu dochádzať k rôznym zdravotným problémom. Vo všeobecnosti však vieme definovať niekoľko základných príznakov nízkeho estrogénu. 

#1 Zmeny v menštruačnom cykle

Nepravidelnosť menštruácie, slabá menštruácia, jej oneskorenie či nedostavenie sa cyklu patria k najčastejším príznakom nízkej hladiny estrogénu. Príčinou je to, že estrogén spevňuje steny maternice. Ak ho nie je dostatok, maternica nemá dostatočnú hrúbku na to, aby sa mohla odlupovať a žena nemôže mať normálnu periódu.  

#2 Návaly horúčavy, nočné potenie, poruchy spánku

Bežné príznaky počas menopauzy, ktoré sa môžu objaviť aj pri nízkej hladine estrogénov z iných dôvodov. Estrogén totiž pôsobí na časť mozgu zvanú hypothalamus, ktorej funkciou je aj kontrola teploty organizmu. Nedostatok estrogénu spôsobuje, že organizmus si myslí, že mu je horúco a cievy v krku a hlave sa otvoria, aby sa horúčavy zbavili. Návaly tepla a nočné potenie následne súvisia aj s poruchami spánku, v dôsledku čoho sa môžete cítiť unavená a bez energie.  

#3 Bolesti hlavy, migrény, nesústredenosť

Bolesti hlavy a migrény sa v dôsledku zníženia hladiny estrogénu veľmi často dostavujú pred začiatkom alebo počas menštruácie. Bolesti hlavy môžu prerásť do migrény či závratov. Objavujú sa aj nesústredenosť a problémy s pamäťou.

#4 Osteoporóza, bolesti chrbta

Znížená produkcia estrogénov urýchľuje úbytok kostnej hmoty, čo sa prejavuje najmä osteoporózou či bolesťami chrbta. 

#5 Ochabnutie prsníkov a zmena vzhľadu dekoltu

Ani nie tak zdravotný, ako skôr estetický problém, ktoré však dokáže ženy poriadne potrápiť. 

#6 Suchá pokožka

K ďalším estetickým problémom patrí suchá pokožka, často aj s prítomnosťou akné. 

#7 Suchosť v pošve

V dôsledku nízkej hladiny estrogénov dochádza aj zníženiu množstva a zmene zloženia vaginálneho sekrétu, preto sa môže objaviť aj pošvová suchosť, ktorá spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku. 

#8 Neúspešné snahy o počatie

Nízka hladina estrogénu môže spôsobiť aj problémy s otehotnením. 

#9 Strata sexuálneho apetítu

Sexualitu podmieňuje hormón serotonín, ktorého hladina zároveň súvisí aj s hladinou estrogénu. Platí, že čím je nižšia hladina estrogénu, tým je nižší aj serotonín, čo ovplyvňuje znížený záujem o sex.

#10 Zvýšený pocit hladu, priberanie na váhe

Nízka hladina estrogénu môže zapríčiniť ukladanie tuku – predovšetkým v oblasti brucha, a tiež ťažké chudnutie. Prirodzeným následkom zvýšeného pocitu hladu je samozrejme aj zvýšenie telesnej hmotnosti. 

#11 Ďalšie príznaky

Vypadávanie vlasov, častejšie infekcie močových ciest, problémy so zubami, ochorenia srdca a mnohé ďalšie.  

Nedostatok estrogénu je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov, ako sú zmeny v menštruačnom cykle, návaly tepla, migrény a mnohé ďalšie.

Ako liečiť nedostatok estrogénu?

Keďže príznaky nízkeho estrogénu môžu byť naozaj nepríjemné, treba venovať dostatočnú pozornosť možnostiam jej zvýšenia. Na začiatok stačí málo – možno len úprava životosprávy, prípadne hormonálna joga. Pri vážnejších problémoch pomôžu výživové doplnky a pri tých najvážnejších lieky. 

Náš tip: Prečítajte si podrobnejšie informácie o možnostiach zvýšenia estrogénu v článku Zvýšenie estrogénu – ako na to? 

Ak zdravotné problémy riešite vždy prioritne prirodzenou cestou, stavte na tzv. fytoestrogény. Sú to rastlinné látky podobné estrogénu, ktoré dokážu ovplyvniť správnu hladinu hormónov vo vašom organizme. Sú obsiahnuté v niektorých bylinkách – ako sú wild yam, fenikel, angelika čínska, serenoa plazivá či senovka grécka – a môžete ich svojmu organizmu dodávať napríklad vo forme čajov alebo tabliet. 

Takéto prípravky vás zbavia nielen nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy, ale prinesú vám aj ďalšie benefity. Napríklad tabletky BreastEXTRA+ zároveň stimulujú váš organizmus k produkcii tkaniva prsnej žľazy, a pôsobia tak na zväčšenie pŕs a spevnenie pŕs. Okrem hormonálnej rovnováhy tak dosiahnete krajšie a pevnejšie prsia v každom veku. 

Zhrnutie

  • Nedostatok estrogénu je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov.
  • K najčastejším patria zmeny v menštruačnom cykle, návaly tepla, migrény a mnohé ďalšie.
  • Pre zvýšenie hladiny estrogénu užívajte výživové doplnky, ako sú tabletky BreastEXTRA+. 

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo