V tomto článku sa dočítate
Toto je 11 príznakov, ktoré vám naznačia, že máte nedostatok estrogénu
Nízka hladina estrogénov je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov. Čím sa nedostatok estrogénu prejavuje a ako môžete tento problém riešiť? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Prečo dochádza k nedostatku estrogénu?
K nízkej hladine estrogénov dochádza najmä v období menopauzy. K poklesu s približujúcou sa menopauzou dochádza prirodzene. To však nie je jediný dôvod nedostatku estrogénu. K zníženiu hladiny dochádza aj tesne pred začiatkom periódy a je príčinou tak známeho predmenštruačného syndrómu. K ďalším dôvodom nedostatku estrogénu patria aj genetická predispozícia, nesprávna činnosť štítnej žľazy, autoimunitné ochorenia, liečba chemoterapiou či rádioterapiou, ale aj zlá životospráva.
Náš tip: Všetko dôležité o estrogéne sa dočítate v článku Estrogén. Čo to je a ako na nás vplýva? |
Aké problémy spôsobuje nedostatok estrogénu?
U každej ženy môže v dôsledku nedostatku estrogénu dochádzať k rôznym zdravotným problémom. Vo všeobecnosti však vieme definovať niekoľko základných príznakov nízkeho estrogénu.
#1 Zmeny v menštruačnom cykle
Nepravidelnosť menštruácie, slabá menštruácia, jej oneskorenie či nedostavenie sa cyklu patria k najčastejším príznakom nízkej hladiny estrogénu. Príčinou je to, že estrogén spevňuje steny maternice. Ak ho nie je dostatok, maternica nemá dostatočnú hrúbku na to, aby sa mohla odlupovať a žena nemôže mať normálnu periódu.
#2 Návaly horúčavy, nočné potenie, poruchy spánku
Bežné príznaky počas menopauzy, ktoré sa môžu objaviť aj pri nízkej hladine estrogénov z iných dôvodov. Estrogén totiž pôsobí na časť mozgu zvanú hypothalamus, ktorej funkciou je aj kontrola teploty organizmu. Nedostatok estrogénu spôsobuje, že organizmus si myslí, že mu je horúco a cievy v krku a hlave sa otvoria, aby sa horúčavy zbavili. Návaly tepla a nočné potenie následne súvisia aj s poruchami spánku, v dôsledku čoho sa môžete cítiť unavená a bez energie.
#3 Bolesti hlavy, migrény, nesústredenosť
Bolesti hlavy a migrény sa v dôsledku zníženia hladiny estrogénu veľmi často dostavujú pred začiatkom alebo počas menštruácie. Bolesti hlavy môžu prerásť do migrény či závratov. Objavujú sa aj nesústredenosť a problémy s pamäťou.
#4 Osteoporóza, bolesti chrbta
Znížená produkcia estrogénov urýchľuje úbytok kostnej hmoty, čo sa prejavuje najmä osteoporózou či bolesťami chrbta.
#5 Ochabnutie prsníkov a zmena vzhľadu dekoltu
Ani nie tak zdravotný, ako skôr estetický problém, ktoré však dokáže ženy poriadne potrápiť.
#6 Suchá pokožka
K ďalším estetickým problémom patrí suchá pokožka, často aj s prítomnosťou akné.
#7 Suchosť v pošve
V dôsledku nízkej hladiny estrogénov dochádza aj zníženiu množstva a zmene zloženia vaginálneho sekrétu, preto sa môže objaviť aj pošvová suchosť, ktorá spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku.
#8 Neúspešné snahy o počatie
Nízka hladina estrogénu môže spôsobiť aj problémy s otehotnením.
#9 Strata sexuálneho apetítu
Sexualitu podmieňuje hormón serotonín, ktorého hladina zároveň súvisí aj s hladinou estrogénu. Platí, že čím je nižšia hladina estrogénu, tým je nižší aj serotonín, čo ovplyvňuje znížený záujem o sex.
#10 Zvýšený pocit hladu, priberanie na váhe
Nízka hladina estrogénu môže zapríčiniť ukladanie tuku – predovšetkým v oblasti brucha, a tiež ťažké chudnutie. Prirodzeným následkom zvýšeného pocitu hladu je samozrejme aj zvýšenie telesnej hmotnosti.
#11 Ďalšie príznaky
Vypadávanie vlasov, častejšie infekcie močových ciest, problémy so zubami, ochorenia srdca a mnohé ďalšie.
Nedostatok estrogénu je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov, ako sú zmeny v menštruačnom cykle, návaly tepla, migrény a mnohé ďalšie.
Ako liečiť nedostatok estrogénu?
Keďže príznaky nízkeho estrogénu môžu byť naozaj nepríjemné, treba venovať dostatočnú pozornosť možnostiam jej zvýšenia. Na začiatok stačí málo – možno len úprava životosprávy, prípadne hormonálna joga. Pri vážnejších problémoch pomôžu výživové doplnky a pri tých najvážnejších lieky.
Náš tip: Prečítajte si podrobnejšie informácie o možnostiach zvýšenia estrogénu v článku Zvýšenie estrogénu – ako na to? |
Ak zdravotné problémy riešite vždy prioritne prirodzenou cestou, stavte na tzv. fytoestrogény. Sú to rastlinné látky podobné estrogénu, ktoré dokážu ovplyvniť správnu hladinu hormónov vo vašom organizme. Sú obsiahnuté v niektorých bylinkách – ako sú wild yam, fenikel, angelika čínska, serenoa plazivá či senovka grécka – a môžete ich svojmu organizmu dodávať napríklad vo forme čajov alebo tabliet.
Takéto prípravky vás zbavia nielen nepríjemných prejavov hormonálnej nerovnováhy, ale prinesú vám aj ďalšie benefity. Napríklad tabletky BreastEXTRA+ zároveň stimulujú váš organizmus k produkcii tkaniva prsnej žľazy, a pôsobia tak na zväčšenie pŕs a spevnenie pŕs. Okrem hormonálnej rovnováhy tak dosiahnete krajšie a pevnejšie prsia v každom veku.
Zhrnutie
- Nedostatok estrogénu je problém, ktorý sprevádza množstvo nepríjemných symptómov.
- K najčastejším patria zmeny v menštruačnom cykle, návaly tepla, migrény a mnohé ďalšie.
- Pre zvýšenie hladiny estrogénu užívajte výživové doplnky, ako sú tabletky BreastEXTRA+.