V tomto článku sa dočítate
Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien
Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejšou onkologickou diagnózou u žien. Prečo vlastne rakovina prsníka vzniká, aké príznaky ju sprevádzajú a ako ich čím najskôr odhaliť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili súhrn najdôležitejších informácií o tomto závažnom ochorení.
Štatistiky rakoviny prsníka sú hrozivé. Na Slovensku trpí týmto onkologickým ochorením až jedna z ôsmich žien a jeho výskyt sa neustále zvyšuje. Zarážajúce však je, že približne 30 % je diagnostikovaných až v neskorších štádiách ochorenia.
Čo je rakovina prsníka?
Rakovina prsníka je nádorové ochorenie, ktoré postihuje tkanivo prsných žliaz.
Rakovina prsníkov zahŕňa viacero typov zhubných nádorov. Medzi najrozšírenejšie patria:
- karcinóm prsníka – nádorové bunky vznikajú zo žľazového tkaniva,
- sarkóm prsníka – vzniká zo spojivového tkaniva prsnej žľazy.
Nádory sa pritom nevyskytujú len u žien, ale aj u mužov. Karcinóm prsníka u mužov sa však vyskytuje 100-krát menej ako u žien.
Rakovinou prsníka trpí jedna z ôsmich žien na Slovensku. Až 30 % prípadov je diagnostikovaných v neskorších štádiách. Pre prevenciu je dôležité samovyšetrenie a absolvovanie skríningu.
Štádiá rakoviny prsníka
Štádium rakoviny prsníka sa vyjadruje číslom od 0 do 4 od najnižšej po najvyššiu závažnosť ochorenia:
- 0. štádium – neinvazívna rakovinu, pri ktorom nádor ostáva na mieste, teda v mliekovodoch alebo mliečnej žľaze bez toho, aby sa rozšíril do okolitého tkaniva alebo lymfatických uzlín,
- 1. štádium– invazívny nádor do 2 cm, ktorý sa rozšíril do okolitého tkaniva prsníka,
- 2. štádium – invazívny nádor od 2 do 5 cm, ktorý sa rozšíril do 1 – 3 lymfatických uzlín v podpazuší alebo hrudnej kosti,
- 3. štádium – invazívny nádor väčší ako 5 cm, ktorý sa rozšíril do 4 – 9 lymfatických uzlín v podpazuší alebo hrudnej kosti, rakovinové bunky sa môžu nachádzať aj v koži,
- 4. štádium – invazívna rakovina, ktorá sa rozšírila mimo prsník do väčšiny lymfatických uzlín a metastázuje aj do ďalších orgánov.
Príznaky rakoviny prsníka
Najčastejším prejavom rakoviny prsníka je nebolestivá hrčka, ktorá je prvým príznakom u 75 % žien. Pokiaľ ide o počiatočné štádiá, v tých sa rakovina nemusí prejavovať vôbec. Na to, aby ste nádor ucítili, je ešte príliš malý, ale môže ho odhaliť mamografia.
- hrčka v prsníku alebo pod pazuchou,
- bolesť prsníkov,
- bolesť bradaviek,
- náhla zmena tvaru alebo veľkosti prsníka,
- opuch časti prsníka alebo oboch prsníkov,
- zúženie prsného tkaniva,
- vsunutá bradavka,
- vytekajúca tekutina alebo krv z bradaviek,
- olupovanie kože z prsníkov alebo bradaviek,
- začervenanie prsníka.
Rizikové faktory pre vznik rakoviny prsníka
Hoci príčiny ochorenia nie sú známe, odborníci hovoria o rizikových faktoroch pre vznik rakoviny prsníka. Niektoré z nich nedokážete ovplyvniť (napríklad genetickú výbavu či starnutie), iné však závisia od vášho životného štýlu. Medzi rizikové faktory patria napríklad:
- starnutie – najčastejšie sa rakovina prsníka vyskytuje po menopauze, väčšina nádorov je diagnostikovaných po 55. roku života, s vrcholom výskytu vo veku 64 rokov;
- genetická predispozícia – až pri polovici pacientok bola zaznamenaná rodinná anamnéza;
- menštruačný cyklus – vyššie riziko na vznik ochorenia majú ženy so skorým nástupom menštruácie a neskorou menopauzou, kvôli čomu sú vystavené dlhšiemu pôsobeniu hormónov estrogén a progesterón;
- reprodukčná história – vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka majú bezdetné ženy alebo tie, ktoré rodili po 30. roku života alebo nikdy nedojčili,
- nezdravý životný štýl – vznik rakoviny podporuje predovšetkým strava bohatá na tuky, konzumácia červeného mäsa, fajčenie, alkohol, ale aj obezita po menopauze či málo pohybu;
- užívanie estrogénu – vznik rakoviny podporuje aj dlhodobé užívanie estrogénu, dlhodobé užívanie antikoncepcie však riziko nezvyšuje.
Rizikových faktorov je, samozrejme, ešte oveľa viac. Sú to aj nočná práca, pôsobenie ionizačného žiarenia a mnohé ďalšie. Často sa však mylne hovorí aj o ďalších faktoroch vzniku nádoru. K najčastejším patrí mýtus, že veľké prsia znamenajú vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Veľkosť pŕs však so vznikom rakoviny nijako nesúvisí.
Včasná diagnostika je základ
Samozrejme platí, že čím skôr je rakovina prsníka diagnostikovaná, tým lepšia prognóza sa s ňou spája. Nezanedbávajte preto samovyšetrenie a ani preventívne prehliadky. Skríning je totiž najspoľahlivejšou cestou, ako odhaliť rakovinu prsníka vo včasnom štádiu. Diagnostikovať nádor pomáha hneď niekoľko testov:
#1 Samovyšetrenie prsníkov
Pri samovyšetrení sama zisťujete, či nedošlo k zmenám v prsníkoch, konkrétne v ich vzhľade a štruktúre:
- Postavte sa pred zrkadlo a pozorujte prsia najskôr s rukami vbok, potom s rukami zdvihnutými nad hlavu. Pozorujte, či majú prsníky obvyklú veľkosť a tvar, či sú bez opuchov. Všímajte si, či bradavka nie je vsunutá dovnútra a či z nej nevyteká tekutina.
- Prehmatajte si prsia v ľahu krúživým pohybom od bradavky až po vonkajší okraj prsníka – vždy rukou protiľahlou k prsníku. Prehmatajte aj prsník zhora nadol, zboka na bok, od podpazušia smerom k hrudnej kosti.
- Rovnakým spôsobom si prehmatajte prsníky aj v stoji.
Samovyšetrenie vykonávajte ideálne 5 dní po konci menštruácie, po tridsiatke ideálne každý mesiac.
#2 Sono prsníkov
Ultrazvukové vyšetrenie patrí medzi najdostupnejšie. Vytvára obraz tkanív hlboko v prsníku a pomáha rozlíšiť typ hrčky – napríklad odlíšiť pevnú hrčku od nezhubnej cysty.
#3 Mamografia
Röntgenové vyšetrenie prsníkov pomáha diagnostikovať nádor už v počiatočnom štádiu. Ženám po štyridsiatke sa odporúča mamografiu absolvovať každé dva roky, pri zvýšenom riziku rakoviny prsníka každý rok.
#4 Biopsia
Biopsia znamená, že z hrčky sa odoberie vzorka tkaniva, ktorá sa podrobuje ďalšiemu skúmaniu v laboratóriu. Ak sa počas ultrazvukového alebo mamografického vyšetrenia ukážu hrčky, biopsiou sa určuje, či ide o zhubný nádor.
Ak je potvrdená rakovina prsníka, môže sa vykonať aj magnetická rezonancia na zistenie rozsahu ochorenia.
Náš tip: Prečítajte si aj článok Prevencia rakoviny prsníka. |
Liečba rakoviny prsníka
Výber vhodného druhu liečby závisí od štádia ochorenia, v ktorom bol nádor odhalený.
- Chirurgický zákrok. Je najbežnejšou liečbou rakoviny prsníka. Zákrokom sa odstráni len samotný nádor a okolité tkanivá (tzv. lumpektómia) alebo celý prsník (tzv. mastektómia).
- Rádioterapia a chemoterapia. Po vykonaní chirurgického zákroku sa v liečbe spravidla pokračuje aj rádioterapiou alebo chemoterapiou. Prostredníctvom rádioterapie sa ožaruje len miesto s nádorom, nemá však dosah na ostatné metastázy. Chemoterapia podávaná vo forme tabliet alebo intravenózne pôsobí aj na metastázy.
- Hormonálna terapia. Nasadzuje sa za účelom spomalenia alebo zastavenia rakoviny. Terapia blokuje produkciu hormónov estrogén a progesterón, ktoré sa považujú za stimulátory pri raste nádoru prsníka.
Rekonštrukcia prsníkov
Po odstránení prsníka chirurgickým zákrokom existuje možnosť absolvovať rekonštrukciu prsníka. Tá sa robí pomocou implantátov alebo pomocou vlastného materiálu z iných častí tela, ako sú chrbát, brucho, stehná alebo zadok.
Zhrnutie
- Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien.
- Existuje množstvo rizikových faktorov pre jej vznik, okrem genetiky a starnutia ich však mnoho súvisí s nezdravým životným štýlom.
- Pre včasné odhalenie nádoru je nevyhnutné samovyšetrenie a pravidelný skríning.