Poznáte bielkovinu mladosti? Je to kolagén

floating-leaf
floating-leaf

Kolagén pôsobí pozitívne na vlasy, nechty i na pokožku

Pekné vlasy, nechty a pokožka. Za to všetko môže kolagén. Jeho omladzujúci efekt a pozitívny vplyv na zdravie spôsobil, že v posledných rokoch vyvolal skutočný boom na trhu.

Čo je kolagén?

Kolagén je najdôležitejšia stavebná bielkovina v našom tele. Je to základná bielkovina, ktorá tvorí až 70 % tkaniva pokožky. Nachádza sa aj vo vlasoch a nechtoch. Jeho účinky sú naozaj široké. Pôsobí nielen na krásu vlasov a nechtov, ale prispieva tiež k spevňovaniu pokožky. Kolagén má však nielen mimoriadne omladzujúce účinky, ale výrazne pozitívne vplýva na celkové zdravie. Nie nadarmo sa kolagén nazýva aj bielkovina mladosti.

Kolagén je základná bielkovina, ktorá pôsobí na krásu vlasov, nechtov a pokožky.

S pribúdajúcim vekom si telo postupne kolagén prestáva vytvárať. Už po 25. roku života sa jeho obsah v pokožke každoročne znižuje o približne 1,5 %. Ak patríte do vekovej kategórie nad 40 rokov, úbytok kolagénu je už na vašom tele pravdepodobne výrazne viditeľný. Vtedy sa už totiž kolagén v našom tele nevytvára takmer vôbec.

Aké sú účinky kolagénu?

Kolagén pôsobí v rôznych častiach nášho tela. Najvýraznejšie sú jeho účinky na vlasy, nechty a pokožku, ale aj pohybový aparát.

Účinky kolagénu na pokožku

Nedostatok kolagénu sa v prvom rade prejavuje na pokožke. Kolagénové vlákna pomáhajú položke udržať si pružnosť a pevnosť. Výrazne spomaľujú starnutiu pokožky, zvyšujú jej elasticitu, predchádzajú vzniku vrások, tvorbe akné a známych čiernych bodiek. Odstraňujú tiež celulitítu, strie a pigmentové škvrny.

Pokožka najviditeľnejšie stráca pružnosť na miestach, kde je najjemnejšia, teda najmä na prsiach. Preto sa odporúča kolagén užívať pre zachovanie zdravej, pružnej a hebkej pokožky.

Účinky kolagénu na vlasy a nechty

Kolagén podporuje tvorbu bielkovín vo vlasoch. Tým podporuje rast a zabraňuje ich vypadávaniu. Navyše podporuje aj vlasové folikuly, kde sa vytvára pigment, následkom čoho znižuje výskyt šedivých vlasov. Bojuje tiež proti lámavým vlasom a zvyšuje ich lesk. Kolagén tiež regeneruje nechty a pomáha znižovať ich krehkosť nechtov.

Kolagén na vlasy - Megaprsia.sk

Účinky kolagénu na pohybový aparát

Kolagén tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu. Vytvára teda štruktúru kostí a kĺbov, väzov, šliach a chrupaviek. V mladom veku si ho telo dokáže vyprodukovať samo – vtedy kolagén vyživuje kĺby a bráni ich starnutiu a zlepšuje tiež pohyblivosť svalov. Jeho úbytok však spôsobuje problémy s pohybovým aparátom, nakoľko dochádza k jeho rýchlejšiemu opotrebovaniu. Ak vás bolievajú kolená, máte problémy s kĺbmi alebo sa vám zle hoja zlomeniny, možno za to môže práve nedostatok kolagénu. Kolagén pôsobí tiež ako prevencia artrózy a artritídy a spomaľuje rednutie kostí pri osteoporóze.

Ďalšie účinky kolagénu

Okrem toho kolagén uľavuje pri nervových bolestiach, urýchľuje hojenie rán po rôznych poraneniach, ale aj chirurgických zákrokoch či pôrode. Lieči kŕčové žily

Ako kolagén dopĺňať?

Ubúdanie kolagénu je síce nezvratný proces, ale dobrá správa je, že ho telu môžete dopĺňať zvonku. Je to dôvod, prečo sa kolagén pridáva napríklad do krémov, gélov či iných kozmetických prípravkov. Kolagén obsiahnutý v kréme však nie je taký účinný, pretože sa nedokáže dostať do najhlbších vrstiev pokožky. Preto je najlepšie dodať ho telu zvnútra.

Obsahuje ho čerstvé ovocie a zelenina, semienka, orechy, ale aj ďalšie potraviny. Ideálne však je, ak vsadíte na výživové doplnky, ktoré obsahujú vyššie množstvo kolagénu ako strava.

Kolagén strava - Megaprsia.sk

Na trhu už dnes nájdete množstvo výživových doplnkov, ktoré kolagén obsahujú. Môžete ho užívať vo forme tabletiek, prášku či želatínových kociek. Kolagén môže pritom pochádzať z rôznych zdrojov. Najčastejšie sa využíva bravčový kolagén. Známy je aj morský kolagén, ktorý je podobnej štruktúry ako ten ľudský, preto sa efektívne vstrebáva a distribuuje po tele.  K dispozícii sú hydrolyzované preparáty, ktoré rozpustíte jednoducho vo vode alebo v inom nápoji a vypijete. Pozor však, nekonzumujte kolagén v kombinácii s grepfruitovým džúsom.

Ak chcete mať veľké prsia a hľadáte výživový doplnok špeciálne na podporu pružnosti pokožky pri raste pŕs, odporúčame vám tabletky BreastEXTRA+. Tento prípravok obsahuje v dennej dávke 60 mg hydrolyzovaného kolagénu. Rast pŕs podporujú prírodné extrakty z rastlín, ako sú jam čínsky, fenikel, angelika čínska, serenoa plazivá, senovka grécka a sójové izoflavonoidy.

Podporte rast svojich pŕs prípravkom s obsahom kolagénu, vyskúšajte tabletky BreastEXTRA+.

Zhrnutie:

  • Kolagén je základná bielkovina, ktorú si telo postupne prestáva vytvárať.
  • Nedostatok kolagénu sa odráža na chabej pokožke, krehkejších nechtoch a vlasoch bez lesku.
  • Na doplnenie kolagénu užívajte výživové doplnky, akými sú tabletky BreastEXTRA+.

Magazíny
ktoré o nás napísali

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo