V tomto článku sa dočítate
Všetko o prsiach
Pre ženy sú prednosťou a darom, pre mužov zasa stredobodom pozornosti. Pre to by ste sa o nich mali náležite starať a dbať. Majú rôzne veľkosti aj tvary. Ak vám náhodou stále nie je jasné o čom hovoríme, jedná sa o prsia. Väčšina žien chce práve také, aké nemá. Také, či onaké, nikdy nie sú obyčajnou časťou tela.
Anatómia prsníka
Pri anatómií prsníka si dáme aj menší kurz latinčiny. Prsníky sú vlastne žľazou a pochádzajú konkrétne z potných žliaz kože. Nachádzajú sa medzi druhým a siedmym rebrom a zároveň medzi prednou axilárnou čiarou a okrajom hrudnej kosti (sternum). Inak povedané prsník má svoje miesto na veľkom prsnom svale (musculus pectoralis masor) a čiastočne aj na prednom pílovitom svale (musculus serratus anterior). Kožná ryha, ktorú nájdeme medzi stenou hrudníka a spodným okrajom prsníka nazývame podprsníkový záhyb (sulcus inframammalis). Sinus mammarum je názov pre priehlbinu medzi prsníkmi.
V strede prsníka je takzvaný prsný dvorec (areola mammae) a jeho centrom je prsná bradavka (papilla mammae). Tie sú výrazne pigmentované, na rozdiel od zvyšku kože. Na povrchu prsného dvorca sa nachádzajú drobné hrbolčeky, na ktorých povrch ústia rudimentárne mliečne žľazy (gladulae areolares). Okrem nich sa tam nachádzajú aj potné a mazové žliazky. Obsahuje lúčovito usporiadané bunky hladkého svalstva. Bradavka tieto bunky taktiež obsahuje, avšak sú usporiadané špirálovito.
- Svalové tkanivo hrudného koša
- Veľký prsný sval
- Prsná žľaza (tu pôsobia zložky BreastEXTRA +plus)
- Bradavka
- Dvorec bradavky
- Mliečne kanáliky
- Tukové tkanivo
- Pokožka
Ženské prsníky sa skladajú z prsných žliaz, pričom prsná žľaza pozostáva z 15 – 20 jednotlivých žliaz väzivového tkaniva a istého množstva tuku. Mliečne vývody alebo mliekovody sú vývody prsných žliaz ústiace do bradavky. Prsné žľazy sa skladajú z viacerých lalôčikov (lobuli mammae) zložených zo žľazových alveol. V týchto alveolách je počas dojčenia produkované mlieko. Systém mliekovodov spája alveoly lalôčika žľazy, vďaka čomu má mlieko možnosť tiecť do malých mliekovodov (ductus lactiferus), ktoré ústia do hlavného mliekovodu.
Ten sa skôr ako vyústi do prsnej bradavky, rozširuje a toto rozšírenie sa nazýva sinus lactiferi. Počas dojčenia slúži ako rezervoár na mlieko. Mliekovody chráni pred chorobami a zápalmi pokrytie epidermálnym epitelom. Samotná mliečna žľaza je obklopená tukovým tkanivom, ktoré ovplyvňuje veľkosť a tvar prsníka. Ďalej ho ovplyvňuje aj vek a hormonálne vplyvy ako pohlavné dozrievanie, menopauza, tehotenstvo, dojčenie atď.
Typy a tvary pŕs
Tieto ženské zbrane nemôžeme isto hádzať všetky do jedného vreca. Už vieme čo ovplyvňuje ich veľkosť a tvar. Často sa stáva, že si kúpite nesprávnu podprsenku, ktorá vám nesadne. Správny výber je pre pohodlie veľmi dôležitý a záleží od mnohých faktorov ako napríklad tvar pŕs. Preto spoločnosť Third Love zo San Francisca vytvorila ilustrácie siedmych rôznych tvarov prsníkov a dokonca ich aj pomenovala.
- Round – ak sú vaše prsia rovnomerne vyplnené aj vo vrchnej aj v spodnej časti, patríte k tým šťastnejším s guľatými prsami. Matka príroda urobila pri vás takmer dokonalú prácu a vy nepotrebujete žiadne vypĺňané a štruktúrované podprsenky. Stačí vám podprsenka bez kostíc.
- East west – ak vaše bradavky, smerujú od seba patríte do tejto skupiny. Ideálnou podprsenkou pre vás je podprsenka tričkového typu, ktorá pomáha vytvoriť hladkú siluetu a opticky ich vtiahne smerom dovnútra
- Side set – sú akousi kombináciou dvoch predošlých. Majú taktiež tendenciu smerovať od seba smerom von od tela. Nesmerujú však od seba iba bradavky ale celé prsia.. Hlavne sú plnšie ako predchádzajúci typ. Najvhodnejšie pre ženy s týmto typom sú podprsenky zvané Plunge, ktoré dekolt podvihnú a prsia stlačia k sebe.
- Tear drop – tak ako názov „slzy“ napovedá, prsia sú vo vrchnej časti užšie a smerom dole sú objemnejšie. Zachovávajú si tak istú symetriu a ich majiteľky majú jednoduché nakupovanie. Hodí sa k nim totiž akýkoľvek typ podprsenky.
- Slender – tieto prsia sú dlhšie ako širšie. Sú na vrchu tenšie a na spodku plnšie a to spolu s pretiahnutým tvarom spôsobuje, že pôsobia „štíhle“. Push up podprsenka ich opticky zväčší a dodá im chýbajúci šmrnc.
- Asymetric – možno budete prekvapený, avšak väčšina žien má svoje prsia asymetrické, a teda jeden väčší ako druhý. Tento nesúlad však nebýva veľký a výrazný, takže netreba hneď myslieť na úpravy. Ak patríte k tým, ktoré majú tento rozdiel patrne až veľmi viditeľný, môžete ho vyriešiť podprsenkou s vypchávkami, kde jednu z nich vyberiete alebo noste kombinovateľnú s odnímateľnou polovicou.
- Bell shape – sú podobné štíhlym (Slender), avšak rozdiel je ich väčší objem. Sú vo vrchnej časti menšie a v tej dolnej objemnejšie. Ak ste sa našli v tomto type vyhnite sa podprsenkám zvaným Balconette. Prsník vám z nej môže totiž ľahko „vykuknúť“.
Problémy s malými prsami
Aj keď sa malé prsia páčia mnohým mužom a ženám prinášajú občas výhody, prinášajú aj veľa problémov a trápnych situácií. Odľahčíme na chvíľu čítanie a pozrime si niekoľko z nich.
- Pýtajú od vás občiansky – mnoho ľudí si o takto „nevyvinutých“ ženách myslí, že sú ešte príliš mladé. Preto sa im často stáva do väčšieho veku, že si od nich v bare pýtajú občiansky preukaz.
- Obťažné nakupovanie – problémy mnohokrát nastávajú pri nakupovaní. Nie všetky tričká sú pre vás vhodné. A čo tak ešte nákup plaviek? Väčšinou musíte nakupovať vrchný a spodný diel oddelene.
- Nosenie korzetu? To pre vás neprichádza do úvahy, čo by ste do neho dali? J
- Občas ste ale skutočne kúzelníčky. Predsa len, prísť raz s krásnymi C-éčkami a zrazu sa objaviť naostro a… Prípadne si ľahnete na chrbát a vualá, prsia sa zmenia na detskú veľkosť alebo dokonca zázračne úplne zmiznú.
- Nepríjemný pocit môže byť aj pri zdvihnutí rúk nad hlavu. Podprsenku nemá totiž čo zastaviť, a tak vám môže vystreliť až k brade.
- Obzvlášť trápny moment nastáva, keď si uvedomíte, že dokonca niektorí muži majú väčšie prsia ako vy.
- Topy bez ramienok? Nato ani nemyslíte, to môžete ísť rovno hore bez. J
Zväčšenie prsníkov
Mnohé ženy nie sú zo svojou veľkosťou spokojné. Či už kvôli svojmu partnerovi alebo z vlastnej vôle, následne teda hľadajú možnosti zväčšenia svojho poprsia. Dnes je však možnosti už viacero a ich výber záleží od viacerých faktorov. Pozrime sa teda na nejaké možnosti zväčšenia pŕs.
Augmentácia – zväčšenie silikónmi
Zväčšovanie poprsia pomocou implantátov je dnes bežnou estetickou operáciou u nie jednej ženy. Silikónové implantáty sa používajú na zväčšovanie pŕs už od 60. rokov. Koncom 80. rokov boli však vyvinuté implantáty so zdrsneným (textúrovaným) povrchom a v 90. rokoch zasa prvé anatomické implantáty v tvare kvapky, ktoré sa tvarom viac podobajú tým prirodzeným. Počet žien podstupujúcich tento zákrok, sa neustále zvyšuje. Rozhodlo sa tak viac ako dva milióny žien a tieto operácie sú jednými z najčastejších v oblasti plastickej chirurgie.
Aké problémy vyrieši?
- Výrazná rozdielnosť veľkosti prsníkov
- Nespokojnosť s tvarom poprsia
- Nespokojnosť s veľkosťou poprsia
- Nespokojnosť s objemom poprsia
- Zmena tvaru a pevnosti po dojčení
- Zmena tvaru a pevnosti po chudnutí
Pre koho je augmentácia vhodná?
Táto úprava veľkosti a objemu pŕs aj napriek svojej dnešnej rozšírenosti, je stále veľmi pokroková. Ženy, ktoré v tomto zákroku uvažujú, by mali poctivo zvážiť všetky riziká spojené s operáciou a vyskúšať najprv alternatívne spôsoby ako napríklad tablety. Až keď budete pevne rozhodnutá, pristúpte k tejto procedúre. Tento zákrok vyžaduje skutočne dobré fyzické zdravie a nevyhnete sa predoperačným konzultáciám a vyšetreniam.
Operácia
Takáto operácia sa vykonáva výhradne v celkovej anestézii resp. narkóze. Plastická operácia prsných implantátov trvá zhruba dve hodiny. Následne po dokončení operácie je odporúčaná hospitalizácia po dobu jedného dňa, určuje ju však lekár. Pacientka zväčša užíva ako pred samotnou operáciou tak aj po operácií antibiotiká. Je to z dôvodu umiestňovania cudzieho telesa do organizmu, čo znamená, že treba isté opatrenia voči infekcií. Ako dlho sú antibiotiká užívané, závisí na operatérovi.
Samotná operácia je rôzna, a to podľa odporúčaní chirurga, ale aj anatómie pacientky. Rez je vykonávaný najčastejšie v mieste, kde sa prsník stretáva s hrudníkom. Ďalšie možnosti sú v podpazuší alebo cez dvorec bradavky. Takýto rez má veľkosť asi tri až štyri centimetre. Jazva musí byť čo najmenej nápadná, a tak je dôležité túto prácu spraviť ozaj precízne.
Implantáty musia byť správnej veľkosti aby boli úplne prekryté prsným tkanivom. V opačnom prípade bude výsledok vyzerať dosť neprirodzene. Na uzavretie rany sa používajú rôzne stehy, avšak najčastejšie sú to intradermálne alebo jednotlivé stehy, ktoré sa odstraňujú 7 – 10 dní po operácií. Následne pacientka nosí špeciálnu elastickú podprsenku po dobu 4 – 8 týždňov. Spávať musí logický výhradne na chrbte a asi mesiac sa vyhýbať športom.
Po operácií
Výrazný tlak na hrudi je po operácií bežným pocitom a preto užívajú pacientky analgetiká proti bolesti, a to päť dní po operácií. Prvý týždeň je odporúčaná výhradne poloha ležmo. Ľahšie úkony a aktivity je možné vykonávať až 10 – 14 dní po operácií. Po uplynutí dvoch mesiacov sú už dovolené aj ťažšie práce ako zdvíhanie bremien, športovanie či cvičenie.
Pozor na komplikácie
S týmto nie jednoduchým zákrokom sa spája niekoľko možných komplikácií. Najčastejšie sú nimi komplikácie s hojením alebo infekciou rany a okolia implantátu. Nastať môže aj krvácanie. Aj preto sa pred samotnou operáciou vykonáva množstvo vyšetrení. Prechodným problémom býva aj bolesť prechádzajúca až do rúk a predlaktia následkom natiahnutia nervov.
Autoaugumentácia
Keď už vieme čo to o zväčšovaní prsníkov pomocou implantátov, vrátane rizík, ktoré táto operácia obnáša, pozrime sa na ďalší spôsob. Spôsob, ktorý je viac prirodzený a využíva prírodne zdroje, vďaka čomu natoľko nezaťažuje organizmus. Tým je práve zväčšovanie prsníkov kmeňovými bunkami resp. tukovým tkanivom. Odpadáva tak mnoho problémov a rizík. Telo látku príjme bez akejkoľvek nutnosti pomoci. Avšak táto metóda je stále takpovediac veľmi mladá a mnoho doktorov je proti tomuto zákroku. Aj tu sa vyskytuje množstvo problémov, ktoré môžu výsledok ohroziť. Či už ide o riziká zápalu, poškodenia mliečnych žliaz alebo vstrebania tuku do okolia.
Ako to prebieha?
Veľkou výhodou tejto metódy je, že nezostávajú po zákroku jazvy. Zákrok taktiež prebieha v lokálnej anestézie po dobu zhruba štyri až šesť hodín. Tukové tkanivo spolu s kmeňovými bunkami sa odoberie z brucha, stehien alebo bokov pacientky. To sa následne upravené implantuje pomocou injekčnej ihly do prsníka. Po zákroku teda ostáva iba malý vpich, ktorý sa ľahko prelepí umelým stehom a sám zrastie už za pár dni. Pacientka môže kliniku opustiť do druhého dňa.
Druhý deň do práce
Aj napriek odporúčanému oddychu dva až tri dni po zákroku, je možné aby žena už druhý deň po zákroku išla do práce. Príznaky pominú do pár dni a sú minimalistické. Pozor treba dávať však na polohu tela pri spánku.
Výhody autoaugumentácie
- Krátka alebo žiadna rekonvalescencia
- Prirodzený vzhľad pŕs
- Šetrný zákrok bez viditeľných jaziev
- Žiadne implantáty a iné cudzie telesá
Prístroje na zväčšenie poprsia
Veľkou novinkou pre ženy, ktoré túžia po väčších a pevnejších prsiach sú špeciálne prístroje. Výhoda tejto metódy je hlavne možnosť pohodlia domova. Jedno ošetrenie trvá asi 30 minút pôsobením podtlakovej a tlakovej fázy na podkožné väzivo. Vďaka tomu stimuluje lymfatický tok a prekrvenie, ale aj podporí činnosť enzýmov a látkovú výmenu v tkaninových bunkách. Tukové bunky sa natiahnu a ich steny sú prechodnejšie pre viac kyslíka. To má za následok rýchlejšie spaľovanie tukov a splodiny metabolizmu sú odvedené preč z tela.
Tabletky na zväčšenie pŕs
Aký je však ešte jednoduchší spôsob na zväčšenie pŕs? Ako na skrášlenie bez implantátov, operácií a iných zákrokov? Je to tak jednoduché a pritom stále tak účinné. Riešením sú tabletky na zväčšenie pŕs. Už po dvoch týždňoch od nasadenia tabliet je zmena badateľná. Jemná a pevná pokožka je prvotnou radosťou. Častou chybou, prečo si ženy myslia, že táto metóda nefunguje, je nesprávna strava. Telo potrebuje pre transformáciu a vývin isté nutričné hodnoty. Zaraďte preto do jedálnička obilniny, ovocie a zeleninu, bielkoviny a proteíny. Je to podobné ako s cvičením a preto nezabudnite aj na oddych a relaxáciu. Dostatočný spánok je veľmi dôležitý. Taktiež pravidelnosť a dodržiavanie nie sú výnimkou. Jedná sa o doplnok výživy a preto nepoľavujte po prvých výsledkoch.
Prečo sa prsia zväčšujú?
Už počas puberty váš organizmus produkuje hormóny estrogény. Tie sú nápomocné pri vývoji prsnej žľazy, a to ako už vieme ovplyvňuje veľkosť a tvar pŕs. Fytoestrogény sú prírodnou náhradou tohto hormónu a stimulujú tak organizmus k rastu pŕs. Bez obsahu chemikálií a konzervantov sú tablety ako napríklad BreastEXTRA+ ideálnym riešením obsahujúcim čisto prírodne látky.
Aké sú tieto prírodne zložky?
- Saw palmetto – pomáha pri udržiavaní optimálnej hladiny hormónu v organizme. Zvyšuje frekvenciu delenia buniek v prsných žľazách a účinkuje ako afrodiziakum.
- Sójové izoflavonoidy – viažu sa na estrogénový releptor a nahrádzajú priaznivé účinky estrogénov v organizme.
- Anhelica sinensis – táto rastlina svojimi účinkami prispieva k rovnováhe ženských pohlavných hormónov. Podporuje prekrvenie a zlepšuje prenos živín do pŕs. Taktiež podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.
- Hydrolyzovaný kolagén – kolagén tvorí 75% tkaniva pokožky a je potrebný pre zachovanie dravej, pružnej a hebkej pokožky.
- Wild yam – dokáže ovplyvniť produkciu estrogénu a normalizuje ženský reprodukčný a hormonálny systém.
- Damiana – normalizuje hladinu cukru v krvi a pomáha pri bolestiach hlavy spojených s menštruáciou.
- Fenugreek – je zdroj flavoidov, saponínov a fytoestrogénov. Podporuje aj metabolizmus tukov.